دیجیتال مارکتینگ

در این مقاله نکات مهم درمورد دیجیتال مارکتینگ که نیاز است بدانید را برایتان فراهم کرده‌ایم. ابتدا باید با تعریف این مفهموم آشنا شویم.

اگر بخواهیم یک تعریف ساده از دیجیتال مارکتینگ ارائه دهیم می‌توان گفت که به هرگونه بازاریابی محصولات و خدمات از طریق لوازم الکترونیکی را بازاریابی دیجیتال می‌گویند. این مفهوم چیزی نیست که در دنیای امروز متولد شده باشد بلکه مفهومی است که از 100 سال پیش هنگامی که رادیو اختراع شد متولد شد و تا به امروز در حال رشد بوده است.

دیجیتال مارکتینگ امروزه به دلیل افزایش متوسط زمان آنلاین بودن کاربران،  توسعه فناوری اطلاعات، استفاده گسترده از موبایل و افزایش ضریب نفوذ اینترنت در جهان،  به عنوان یک دانش و تخصص مستقل مورد توجه قرار می‌گیرد.

انواع کانال‌های دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ انواع مختلفی دارد که با توجه به بودجه و نیاز کسب و کارتان می‌توانید از آن استفاده کنید. به بیان دیگر با استفاده از پلتفرم‌های دیجیتال مارکتینگ می‌توانید به مخاطبان و مشتری‌های هدفتان دست یابید و به اهداف بازاریابی خود نزدیک شوید. همچنین نمی‌توان گفت که کدام پلتفرم از دیگری بهتر است و بسته به نیازتان و یا با مشورت با کارشناسان متخصص در زمینه دیجیتال مارکتینگ ‌می‌توانید روش متناسب را بیابید. اهداف شما ممکن است از ایجاد آگاهی در میان مخاطبان در رابطه با برند شما تا افزایش فروش متفاوت باشد. همچنین شما می‌توانید از ترکیبی از اهداف و استراتژی مرتبط با آن استفاده کنید.

پلتفرم های دیجیتال مارکتینگ شامل موارد زیر می‌شود؛

 • سئو (بهینه سازی موتور جستجو)
 • تبلیغات کلیکی
 • بازار یابی محتوا
 • ایمیل مارکتینگ
 • بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی
 • بازاریابی موبایلی
 • اتوماسیون بازاریابی
 • افیلیت مارکتینگ
 • بازاریابی درونگرا
 • محتوای حمایت شده

باید هدف شما به طور واضح از بازاریابی مشخص گردد تا بتوان روش درست بازایابی دیجیتال را برای بیزینس شما معین کرد. همچنین می‌بایست مخاطبان خود را بشناسید و بدانید علایقشان چیست. برای مثال اکثر مخاطبان آژانس‌های گردشگری برای پیدا کردن تور مورد نظرشان از موتور جستجوی گوگل استفاده می‌کنند، بنابراین شما باید این مورد را هنگام برنامه‌ریزی برای شروع بازایابی دیجیتال مد نظر داشته باشید . سعی کنید از پلتفرم تولید محتوا و سئو نهایت استفاده را ببرید.

چرا باید از ابزارهای دیجیتال استفاده کنیم؟

استفاده از ابزارهای دیجیتال مزایای فوق‌العاده‌ای برای کسب و کارهای آنلاین دارد. برخی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی دیجیتال عبارت است از:

قیمت مناسب و مقرون به صرفه

همانطور که قبلاً گفتیم در مقایسه با ابزارهای سنتی، ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هزینه بسیار  پایین‌تری دارند و بازگشت سرمایه در آن به مراتب بیشتر است.

ابزارها و امکانات متنوع تبلیغاتی

از آنجایی که دیحیتال مارکتینگ ابزارهای متنوعی برای تبلیغ در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌توانید برای هر دسته از مخاطبان خود پیام را به شیوه اثرگذار ارائه کنید. این امر می‌تواند به برندینگ شما و ماندن در ذهن مخاطب کمک بسیاری کند.

در اختیار قرار دادن ابزار تحلیل

یکی از امکانات بسیار سودمند دیجیتال مارکتینگ در اختیار قراردادن ابزار تحلیل برای کمپین‌های تبلیغاتی شماست. به بیان دیگر شما می‌توانید میزان موفقیت کمپین خود را بسنجید و ببینید تا چه حد روی مخاطب تأثیر داشته است. در صورتی که نتیجه‌ مورد انتظار شما حاصل نشد می‌توانید روش خود را تغییر دهید و از سیاست‌های تبلیغاتی دیگری استفاده کنید. در واقع امکان آزمون و خطا را در اختیار شما قرار می‌دهد.

تفاوت بازاریابی دیجیتال و سنتی

در دنیای امروز که اینترنت تمام جنبه‌های زندگی افراد را فرا گرفته است، تبلیغات سنتی دیگر به اندازه‌ی تبلیغات دیجیتال سودمند نیست.  امروزه افراد به اندازه‌ی قبلا از ابزارهای تبلیغات سنتی همچون آگهی، تلویزیون، رادیو، روزنامه و … استفاده نمی‌کنند. دلیل دیگر این است که تبلیغات سنتی جامعه هدف را در بر نمی‌گیرد و گاهی اوقات هزینه هدر می‌رود و نتیجه‌ای که انتظار می‌رود بدست نمی‌آید.

از طرف دیگر در بازاریابی مدرن، محصولات و خدمات در بسترهایی مانند شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و … معرفی می‌گردد که مشتریان هدف در آن حضور دارند و امکان جذب مخاطب و افزایش فروش به مراتب بیشتر است. همچنین هزینه‌ای که بابت این نوع از تبلیغ می‌پردازید بسیار مقرون به صرفه است و بدلیل امکان هدفگیری مشخص مشتری، برندسازی بسیار سریع و کارآمد است.

با این حال این بدان معنا نیست که بازاریابی دیجیتال بهتر از بازاریابی سنتی است. بهتر بودن هر یک از این دو روش کاملا بستگی به نوع بیزینس، فعالیت و مخاطب شما دارد. ممکن است کسب و کار شما از آن دسته باشد که دارای مخاطب میانسال باشد و تبلیغات سنتی بیشتر منجر به فروش خدمات و محصولات شما باشد.

دو ابزار رایگان دیجیتال مارکتینگ

گوگل آنالیتیکس

این ابزار یکی از سرویس‌های رایگان گوگل است که آمار جامعی در مورد بازدیدکنندگان وب سایتتان در اختیارتان قرار می‌دهد. این ابزار اطلاعاتی مثل کاربران وارد شده، مسیر خروجی کاربران، مدت زمان حضور کاربران در داخل سایت  و… در اختیارتان می‌گذارد. این اطلاعات می‌تواند تحلیل خوبی از وضعیت سایت شما بدهد و به شما در توسعه محتوا و موارد دیگر سایت در جهت رفع نیاز کاربرانتان کمک کند.

گوگل وب مستر

این سرویس که توسط گوگل ارائه می‌شود برای صاحبان سایت بسیار ضروری است. مدیریت و آنالیز سایت بدون استفاده از این ابزار غیر ممکن است. تنها با ساختن جیمیل و ثبت سایت می‌توانید به راحتی از این ابزار استفاده کنید. از جمله قابلیت‌های آن:

 • به صاحبان وب سایت اطلاع می‌دهد که کدام سایت‌ها به سایتشان لینک شدند
 • کیفیت بهینه سازی نسخه موبایل سایت را نمایش می‌دهد
 • مشکلات امنیتی سایت از جمله بدافزارها، اسپم‌ها و … را بررسی و برطرف می‌کند.
 • عبارت‎‌هایی که قابلیت افزایش بازدید سایت را دارند را در اختیارتان قرار می‌دهد
 • مطالبی که تمایل ندارید در سرچ گوگل نمایش داده بشود را می‌توانید از طریق این ابزار پاک کنید.
 • و خیلی قابلیت‌های دیگر…

در مقاله بعدی می‌توانید اطلاعات یشتری در مورد ابزارها و پلتفرم‌های دیجیتال مارکتینگ و کاربرد آنها در کسب و کار آنلاین بدست آورید. همانطور که گفته شد انتخاب هریک از این ابزار به کسب و کار، هدف و مخاطبان شما بستگی دارد.